Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 07:11 Bu haber 49 kez okundu
 
Konut sektöründe en çok Talep azalmasının görüldüğü İller arasında Isparta da var
Haberi


Konut sektöründe en çok

Talep azalmasının görüldüğü

İller arasında Isparta da var

            ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay,konut sektörü ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

TÜİK, Haziran ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; “Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,1 oranında azalarak 97 bin 579 oldu.”

2017 haziran ayı verilerine göre konut satış adetlerinde % 8 gibi bir azalma görüyoruz. Bunun sebebi ağırlıklı olarak ikinci el konut satışlarında görülen dönemsel ve geçici azalma. Projelerden sıfır konut satışına odaklandığımız zaman düşüşün % 3’ler seviyesine gerilediğini görüyoruz. Haziran ayı özelinde piyasaya bakarsak, önce ramazanın etkisi, ardından bastıran sıcaklar, hemen ardından okulların kapanıp tatil mevsiminin başlaması ve yazlık yerlerdeki inşaat yasağının başlaması gibi sebeplerin bir araya gelmesi sadece konut sektörünü değil hemen her sektörü olumsuz olarak etkiledi.

Gayrimenkul sektöründe yaz ayları genellikle yazlık ev talebinde patlamalar yaşandığı aylar olarak bilinir. Konut talepleri ise en çok kasım-aralık-ocak döneminde yoğunluk kazanır. Örneğin geneldeki düşmeye karşılık ağırlıklı tatil yörelerinin ve yazlık evlerin olduğu Muğla ilimizde yaklaşık aylık satış ortalaması 800 adet iken temmuz ayında 1.230 adet satış gerçekleşmiş durumda. Şehirler özelinde verileri incelersek en yoğun talep azalmasının ise Amasya, Artvin, Burdur, Hakkari, Isparta, Kilis ve Şırnak’ta olduğu görülüyor.’

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Konut, sektöründe, en, çok, Talep, azalmasının, görüldüğü, İller, arasında, Isparta, da, var,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı