Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 08:02 Bu haber 132 kez okundu
 
Öğretmenleri ciddi sınavlara tabi tutularak seçiliyor
TED Kurucu Temsilcisi Çobaner, öğretmen kadrosu belirlenirken ince elenip-sık dokunduğuna dikkat çekti. TED'de torpille asla öğretmen olunamayacağını belirten Çobener, şu açıklamayı yaptı:
Haberi


 
"Benim kardeşim de olsanız, oğlum da olsanız burada öğretmenlik yapmanız mümkün değil. İlla gidecek TED Genel Merkezi'nin sınavını kazanacak. Torpil ile öğretmen alma kesinlikle yok. Buraya öğretmenler gelir CV alırız. İhtiyaç olursa Genel Merkeze göndeririz. Orada sınav yaparlar. Onlar alacağımız öğretmeni söylerler.
Hayrettin Bilge de öğretmen alımı yapılırken kameralı sistemu uygulandığını belirterek  "Ben de bu sınav komisyonlarında görev aldım. Sınavlarda kameralar açıktık. Adaylar gelir, kamera açılır ve sınava tabi tutulur. En az 45 dakika her alanda sınava tabi tutulur. Bir öğretmen her alanda genel kültüre sahip olmak zorunda. 'Ben bilmiyorum' olmaz" dedi.
 

İngilizce öğretiminde
Türkiye'nin markası

                  TED'i ön plana çıkaran en önemli unsurların başında ingilizce öğretim sistemi geliyor. Genel Koordinatör Hayrettin Bilge, TED'i farklı kılan sistemi şöyle anlattı:

                  "Yabancı dil eğitimi küçük yaşta başlamak zorunda. Kurum kültürü ile bir sistem ile öğretilmeli. Türk Eğitim Derneği'nin yabancı dil öğretim programı okul öncesinden 12.sınıfa kadar bir bütünlük içerisinde, Talim Terbiye Kurulu'nca onaylanmıştır. Bu bir sistem. Drama yöntemiyle öğretiyoruz. Türkiye Osmanlı İmparatorluğu'nda Tazminattan bugüne kadar yabancı dili öğretmeye çalıştı, başaramadı. Hep yabancı misyoner okulları başarılı oldu. Ta ki 1928'de Ulu Önder Atatürk'ün TED'i kurması ve okullarımızı açmasıyla yabancı dil öğretimi çözüme kavuştu. Yabancı dil eğitimi TED'lerde drama yöntemi, konuşma yöntemi, iyi dinleme yöntemi ve günlük yöntemlerle öğretiliyor.

YABANCILAR İNANAMADILAR

                  Okulumuz lisemizin öğrenci değişim projesi oldu. Polonya ve İsviçre'ye gittik. Öğrencilerimizin sunumunu ağızları açık izlediler. 'Nerede bu dili öğrettiniz' diye sordular.

Fizik ile ilgili yurt dışı gezisine gidildiğinde öğrencilerimize 'ingilizce tercümen eşliğinde mi sunum yapmak istersiniz' diye sordular. Bizim öğrencilerimiz çeviri için tercüman istemediler. Tamamı ingilizce sunumu yaptılar."

3.SINIF ÖĞRENCİSİ AİLESİNİ

AVRUPA'DA GEZDİRDİ

                  Kurucu Temsilcisi Çobaner de ingilizce öğretiminin başarısını şu örnekle anlattı:

                  "İlkokul 3.sınıf bir öğrenci, ingilizce bilmeyen ailesini Avrupa gezisinde bir hafta idare ediyor. İlkokul 3.sınıf öğrencisi bunu yapıyor. Çok önemli bir şey."

Anasınıflarında ingilizceden-satranca

kadar her dersin ayrı bir branş öğretmeni var

                  TED Koordinatörü Bilge, önemli bir ayrıntıyı da şöyle paylaştı:

                  "Bizim okullarımızdaki sistem şudur; Milli Eğitim Bakanlığı atama yönetmeliğinde öğretmenler hangi okul mezunuysa bizimki de öyledir. Yükseköğrenimi bitirmiş, eğitim fakültesinin ilgili bölümünü bitirmiş, formasyonu olan öğretmenler derse girirler. Bizim okul öncesi eğitimde tüm branş öğretmenlerimiz üniversite mezunudur." 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Öğretmenleri, ciddi, sınavlara, , tabi, tutularak, seçiliyor,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı