Haber Detayı
07 Eylül 2017 - Perşembe 08:07 Bu haber 749 kez okundu
 
Yalvaç'a Aşığım
Yalvaç’ın yetiştirdiği ender insanlardan biri olan ve kazandıkları ile 1 yurt ile yüksekokul binası kazandıran Türkan Atayalvaç, gittiği günden bu yana Yalvaç’tan bir türlü kopamadığını söyledi.
Haberi


Öğretmen bir ailenin kızı olarak 1920’li yıllarda Yalvaç’ta dünyaya gelen ve asırlık hayatına rağmen halen doğduğu kente ‘daha nasıl hizmet edebilirim?’ diye çırpınan Doktor Türkan Atayalvaç, tam bir Yalvaç aşığı.

 “Yıllarca evvel göçüp gittik ama kalbimiz hep buralarda kaldı. Ben Yalvaç’a aşığım. En güzel çocukluk yıllarım, anılarım burada geçti” diyen Dr Türkan Atayalvaç, bayram sonrası bir dostu ile geldiği ilçede Vakıf Başkanı Tekin Bayram’ı kendi adını taşıyan Kız Öğrenci Yurdu’nda ziyaret etti.

                  Yalvaç’ta dünyaya gelen ve ilkokul 4.sınıfa kadar Gazipaşa İlkokulu’nda eğitim gören Türkan Atayalvaç, o yıllarda kız çocukların okutulmasının pek yaygın olmamasına rağmen kendisinin tedrisatçı bir aileden geliyor olması nedeniyle böyle bir sıkıntı yaşamadığını belirtti. Babasının kendisine hep ‘Benim kızım okuyup doktor olacak’ dediğini hatırlatan Türkan Atayalvaç, “Babamın görevi gereği Ankara’ya taşındık. Ben eğitimime orada devam ettim. Ancak ben lise öğretimimi tamamladığım yıllarda Ankara’da Tıp Fakültesi yoktu. Sadece İstanbul’da vardı ve ben hep Yarabbi bir sebep yarat ki tahsilime devam edeyim diyordum. Dualarım kabul oldu ve İstanbul’da Tıp eğitimi almaya başladım. 1947 yılında mezun olup Köy Enstitülerinde görev almak istedim. Bu isteğimde yerine geldi çok da iyi oldu. Zira merak ettiğim çok şeyler vardı.

                  Buralarda bir müddet çalıştıktan sonra mütehassıs olmak için ihtisas yapmam gerekiyordu. Validebağ’da bulunan senatoryumda göğüs hastalıkları dalında ihtisasıma başladım.O yıllarda tüberküloz vakaları çok fazlaydı.

                  Ben doktor olup göreve başlayınca babacığım bir gün bana; ‘Kızım okuduğun okula birşeyler alıp katkıda bulunsan’ diye tavsiyede bulunmuştu. O zamanlar biz sinema makinesi mi alsak filan diye düşünürken Rabbim bugün bize okul binası yapmayı nasip etti” dedi.

                  İhtisasını tamamladıktan sonra Senatoryumda çalışmaya devam eden Doktor Türkan Atayalvaç, Amerika Birleşik Devletleri’nden doktor istendiğinde gitmeye karar verdi. Ancak ortada bir sorun vardı. İngilizce bilmiyordu. Azimli olan Doktor Atayalvaç bunu da aşacağını düşünerek kararını verdi.

                  Bir kargo gemisinde kendisine yer ayarlandı ve 15 günlük güzel bir yolculuğun ardından ABD’nin New York kentine ulaştı. Burada kendisi gibi 500 Türk Doktor vardı ve bu doktorlar daha o yıllarda Türkleri çok iyi tanımayan Amerikan vatandaşlarına Türk halkının nasıl bir millet olduğunu tanıtmada elçi oldular. Exchange visitor programı kapsamında burada da Fizik Tedavi ve Dahiliye dallarında ihtisas gören Dr Türkan Atayalvaç, bir süre sonra yeniden eski işyerine geri döner. Burada çalışmaya devam ederken Amerika’ya yeniden gitme durumu ortaya çıkar. Bu teklifi hemen kabul eden Dr Türkan Atayalvaç yeniden Amerika’ya dönerek emekli oluncaya kadar burada çalışır.

                  Emekli olan ve ülkesine dönerek burada yaşamaya başlayan Atayalvaç, yıllarca süren vatan hasretine göğüs germiş ve kazanımlarını o çok sevdiği memleketine harcamış. Amerika’da görev yaparken kendisini tanıyan bir Türk olduğu söylenince önce çok şaşırmış ve ardından buluşma gerçekleşmiş. Yalvaç’ta öğrenim gören ve Türkan Atayalvaç Kız Yurdu’nda kalan bir eski bir öğrencidir kendisini tanıyan. O buluşmada oldukça duygulu anlar yaşanmış. Yıllar önce memleketine yüksekokullar açıldığını duyunca heyecanlanan ancak kız öğrencilerin barınma sorunu olduğunu duyunca kolları sıvayan Türkan hanım, dönemin belediye başkanı Tekin Bayram ile tanışır. Köy öğretmenlerine yardımlaşma derneği adı altında bir dernek kurularak yardım yapılabilmektedir ve bu şekilde ABD’den Türkiye’ye yardım gönderilir. Yurt 2000 yılında tamamlanarak Başbakan Mesut Yılmaz tarafından açılır.

İLKOKUL YAPAMADIM AMA YÜKSEKOKUL NASİP OLDU

                  Öğrenim gördüğü okula yardım etmeyi planlayan ancak fırsat bulamayan Dr Türkan Atayalvaç SDÜ Kılıçaslan Yerleşkesinde Sağlık Meslek Yüksekokulu yapımına katkı sağlayarak bu özlemini giderir. Bu yıl 2 dalda bölüm açan Sağlık MYO’da toplam 80 öğrenci kayıt yaptırdı. Önümüzdeki yıllarda 5 bölüme ulaşacak olan okulda binlerce öğrenci öğrenim görecek ve meslek sahibi olacak.

İLK TABELASINI VAKIFA GETİRDİ

                  Mesleğe ilk başladığı dönemlerde Kadıköy’de açtığı muayenehanesine takılan Doktor tabelasını özenle saklayan Türkan Atayalvaç o tabelayı getirerek kendi adına yurtta oluşturulan köşeye konulmak üzere getirdi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yalvaç'a, Aşığım,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı