Haber Detayı
18 Ağustos 2017 - Cuma 08:17 Bu haber 976 kez okundu
 
YAŞAYAN BİR KENTİN ÖYKÜSÜ (KAZALIK DAVASI)
Her yürek, kendi öyküsünü yazar. Her kalbin içinde, bir avuç köz yatar. Dokununca, yanan sırlı bir alev oluverir. Bağrında sönmeyen bir közle yaşayan ANADOLU, akıp giden zaman içinde,nice sırlı olaylara tanık olmuştur. Bunların bazıları efsaneleşmiş, bazıları öykülerde, bazıları da koca yüreklilerin anılarını yansıtan, eski albümlerin içindeki siyah beyaz resimlerde yaşar.
Haberi


“Yaşamak,bir hoş seda imiş zamandan”diyerek, yaşanmış bir anın belgelerini sunmanın kıvancını paylaşmak istiyorum. Bazen bir şehrin kaderi, önceki yıllarda yaşayan, koca yürekli insanların, cesur girişimleriyle, bir anda değişiverir, diye düşünüyorum.
Herkesin kulaktan kulağa duyarak nesillere aktardığı, şu anda öyküleştirdiğimiz bu konu; çocukluğumda  dedemden dinlediğim, önemli bir memleket meselesidir.
Uluborlu, doğal ve tarihi dokusuyla, havasıyla, suyuyla, gelenekleri, görenekleri ve kültürüyle, ezelden beri, Isparta’nın en eski ilçelerinden birisidir. Avrupalı bazı araştırmacılara göre, M.Ö.3,4 bin yıllarında, ilk Asya göçmenleri tarafından kurulmuştur. 1870 yıllarında İngiliz Seyyahı M.Arundell’in kale duvarındaki taş kitabeyı incelemesi sonucu, eski adının Apollonya olduğu tespit edilmiştir.1930 yılında, Prof.Dr.M.Kalder’in araştırmasına göre,Etiler zamanında kurulan bu kentin eski adı, Firicya Apollonyası’dır. Burada Anadolu’nun en eski ahalisi olan Laviler, Karyalılar ve İyonlar, şehri, kent merkezi haline getirmişlerdir. Helenist, Roma ve Bizans devirlerinden sonra,1071de yapılan Malazgirt Savaşı’nın ardından Uluborlu, Türk yönetimine geçmiş, 19.yüzyıla  kadar, Anadolu eyaletinin kazası, daha sonra, Konya İli, Isparta Sancağı’nın ilçesi olmuştur.
Zaman ve mekan farklı olsa da, söz konusu memleket olunca, insanoğlu, görünmez bağlarla bağlanır birbirine… "Tek Yürek” olmanın  haklı gururu, böyle zamanlarda yaşanır.Yiğidin harman olduğu yerde, ölümden gayrı, her derde çare bulunur elbet. Yeter ki yüreklerde, memleket sevdası olsun.
Öteden beri ilçe olma özelliğini koruyan Uluborlu; öyle bir zaman gelmiş ki, bir zamanlar kendisine bağlı nahiye olan Senirkent’e; Senirkent, ilçe olduktan sonra, aralarındaki mesafenin yakın olması ve bazı siyasi nedenlerden dolayı bağlanmak istenmiş.
Böyle bir durum karşısında, Uluborlu’da ve dışarıda yaşayan  bütün halk, bir araya gelerek
Başkent Ankara’ya gitmeye karar vermişler. Daha önceleri Uluborlu’da görev yapan, çok değerli kişilerin yetişmesine vesile olan, daha sonra Ankara’ya yerleşen, Şerife Hoca Hanım’a haber vermişler. 
Yıl 1952, aylardan Nisan…Dönemin Cumhurbaşkanı ile görüşmek istediklerini anlatmışlar. Şerife Hoca Hanım, bu konuda eski öğrencilerine yardım ederek görüşme isteklerini, o dönemin Cumhurbaşkanı(Celal Bayar)a  iletmiş.14 Nisan’da  Ankara’ya hareket eden Uluborlulular, kendi aralarından  memleketlerini temsil edecek olan yedi kişiyi seçmişler.
14 Nisan 1952 yılında saat 17de, Çankaya Köşkü’nde, o dönemin Cumhurbaşkanı olan Sn:Celal Bayar ile önceden seçilen yedi kişi görüşmüş. Bu konu, memleket için hayati bir önem taşıdığından  adına, ”Kazalık Davası” adı verilmiş. Ankara’da bir hafta boyunca bu konuyla ilgili görüşmeler gerçekleşmiş. Sonuçta Uluborlu’nun 'kaza' yani ilçe olarak kalmasına karar verilmiş. 20 Nisan’da otobüslerle Uluborlu’ya dönenler; bu birlik ve beraberliğin sevincini, mutlu bir şekilde yaşayarak kutlamışlar.
O günlerin heyecanını yaşayanların büyük bir kısmı, şu anda ebediyete göçmüşlerdir. Onları saygı, sevgi, minnet ve dualarla anıyor; yaşayan değerli büyüklerimize, sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmelerini dileyerek diyorum ki;
Yeşil sahalarda pehlivanlar güreşir!
Uluborlu’da insanlar, dosttur, kardeştir!
Bir başkadır, bizim bu memleket sevdamız!
O günün anısına çekilen fotoğrafları, dedem merhum Mustafa DÜLEK’in fotoğraf albümünden alarak bana anlatılanlarla birlikte, sizlerle paylaşıyorum. SAYGILARIMLA!
Gülser HÜNÜK
Emekli Edebiyat Öğretmeni
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YAŞAYAN, BİR, KENTİN, ÖYKÜSÜ, , (KAZALIK, DAVASI),
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı